| Monday, September 23, 2019 - دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
منوی اصلی
آمار وبسایت
بازدید امروز : 1031
بازدید دیروز : 1076
کل بازدید ها : 4714098
آدرس شما : 35.173.47.43

صدقات

استفاده از ظرفیت‌های مردمی در ارائه کمک‌های خرد و توجه به بهره‌گیری از قطرات انبوه و کمک‌های مردمی جهت رفع مشکلات نیازمندان جامعه از مهمترین عوامل اجرای طرح جمع‌آوری صدقات در کمیته امداد امام (ره) است
این سازمان با عنایت به رسالت و مأموریت‌های خود و در راستای ایجاد یگانگی و روح تعاون و همکاری درمیان مردم با هدف کاهش شکاف های طبقاتی و نشر و ترویج سنت های حسنه اسلامی اقدام به استفاده از ظرفیت-های خیرین و نیکوکاران و سایر اقشار جامعه جهت اجرای طرح صدقات در قالب های مختلفی چون صدقه تمام، صدقه بر سلامتی امام زمان (عج)، زکات مستحبی، رد مظالم و ... با هدف رفع محرومیت های جامعه نموده است.
در این طرح با نصب یا توزیع صندوق های صدقات بزرگ، متوسط و کوچک، نسبت به ایجاد مسیری مطمئن و در دسترس برای جمع آوری صدقات و نذورات مردمی و هدایت آن به اقشار فقیر و نیازمند جامعه با توجه به اعتقادات مردم به این سنت حسنه و جلوگیری از گسترش تکدی گری از سوی افراد غیر واجد شرایط اقدام می‌گردد. انواع صند.ق های صدقات شامل صندوق بزرگ، متوسط، کوچک، پلاستیکی، فرودگاهی، آکواریومی، مقوایی، پلاستیکی، چوبی، ATM و الکترونیکی است.
bullet05.png صدقه برای سلامتی امام زمان (عج) از سال ۱۳۹۰ به شکل گسترده انجام می شود و در طول سال به ویژه در ایام شعبانیه و میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج) با همکاری مساجد، هیئات مذهبی و مراکز برگزار کننده جشن میلاد آن حضرت انجام می پذیرد و درآمد حاصله، صرف ذبح قربانی و توزیع بین نیازمندان آن محل و همچنین اعزام نیازمندان و مریدان آن حضرت به مسجد جمکران، قم و مشهد مقدس می‌گردد.
bullet05.png در سرفصل رد مظالم اگر مالی از دیگران در بین اموال انسان باقی بماند و صاحب آن و یا محل و مکان او به هیچ وجه معلوم نباشد به گونه ای که رساندن به صاحب مال برای او میسر نبوده و از پیدا کردن او نیز مأیوس شده باشد، باید آنرا از طرف صاحبش صدقه بدهد. همچنین اگر انسان در معاملات و داد و ستدها کم و زیاد کرده و در اثر مرور زمان صاحبان آنها را فراموش کرده است و شناخت آنان برای او میسر نیست، باید عوض آنها را از طرف صاحبانشان صدقه بدهد.
bullet05.png همچنین زکات مستحبی در اصطلاح صدقه ای است که با حدود، ضوابط، و مجاری مصرفی بر اقلام خاص تعلق می گیرد و مشمول تمام احکام زکات واجب می شود. (به نقل از کتاب جواهر الکلام،ج ۱۵ ص ۳۰۲)
صندوق های صدقه در سه اندازه بزرگ، متوسط و کوچک به تناسب در معابر، اماکن و بین مشترکین نصب یا توزیع می گردد. صندوق های بزرگ در نقاط شناسایی شده، قابل دسترس عموم و با شکل و آرایش چیدمانی خاص که در سراسرکشور دارای وضعیت واحدی است، به مرور از سال ۱۳۶۴ تاکنون به اقتضای نیاز و باتوجه به مبلمان شهری در تمامی نقاط شهری و روستایی در دسترس همه خیرین قرار گرفته است. این صندق ها دارای کیسه ای پلمپ شده است که امدادگران موظفند کیسه را در درون صندوق نصب و حداقل ماهی یکبار نسبت به تخلیه آن اقدام نمایند. صندوق های متوسط در اماکن اداری، تجاری و سازمان ها توزیع می گردد و به صورت ماهانه تخلیه می گردد. صندوق های کوچک در بین خیرین و مشترکین برای استفاده در منازل مسکونی با درخواست خیرین پس از تکمیل فرم اشتراک توسط مسئول امور خیرین توزیع در دوره های یک ماهه، دو ماهه و سه ماهه تخلیه می گردد. با توجه به ضرورت رعایت حدود شرعی در هزینه کرد صدقات و تسهیم درآمد صدقات در تأمین نیازهای معیشتی، هزینه های درمانی، کمک هزینه های فرهنگی، تأمین جهیزیه و ساخت و تعمیر مسکن خانواده های نیازمند، همه ساله اصل درآمد در سرفصل های فوق در جهت حل مشکلات خانواده ها تقسیم می گردد.